Strona główna / Dodatkowe pozycje menu / Projekty unijne

RPO WP 2007-2013 "Szlak turystyczny szansą rozwoju turystyki aktywnej na terenie Gminy Krzeszów i Gminy Kuryłówka"

Projektu współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 6 Turystyka i kultura
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013
pn. „Szlak turystyczny szansą rozwoju turystyki aktywnej na terenie  Gminy Krzeszów i Gminy Kuryłówka”

 
Beneficjentem projektu jest Gmina Krzeszów będąca jednostką samorządu terytorialnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Gminą Kuryłówka oraz Parafią Rzymsko - Katolicką p.w. Narodzenia NMP w Krzeszowie. Podmiotem odpowiedzialnym za prawidłowe wdrożenie i realizację projektu jest Gmina Krzeszów.
W dniu 9 marca 2010 r. została podpisana Umowa Nr UDA-RPPK.06.00.00-18-026/09-00 pomiędzy instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 reprezentowaną przez Wicemarszałka Województwa Pana Bogdana Rzońcę oraz Członka Zarządu Stanisława Bajdę a Gminą  Krzeszów reprezentowaną przez Wójta Gminy Pana Stanisława Nowakowskiego oraz Skarbnika Gminy Panią Bożenę Klekacz. 

Całkowita wartość Projektu:                                                 3 026 358,58 PLN
Całkowite wydatki kwalifikowalne Projektu:                        2 866 371,98 PLN w tym:
-
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego 85%           2 436 416,18 PLN
- wkład własny Gminy 15%                                                   429 955,80 PLN


Okres realizacji projektu: 24.07.2009 r. – 21.10.2011 r.

Celem szczegółowym projektu jest stworzenie szlaku turystycznego: budowa, oznakowanie ogólnodostępnego szlaku rowerowego na terenie Gminy Kuryłówka i Gminy Krzeszów pn. „Śladami czterech kultur”, odnowa dziedzictwa kulturowego oraz budowa centrum rekreacyjno – wypoczynkowego – stanicy wodnej w Krzeszowie
W wyniku realizacji projektu turyści zyskają ofertę, w której znajdzie się trasa łącząca w sobie aktywny wypoczynek i zwiedzanie. Trasa będzie łączyła gminę Kuryłówka i gminę Krzeszów. Turysta będzie mógł rozpocząć wędrówkę na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to spływ kajakami lub galarami z miejscowości Bystre lub Kuryłówki do miejscowości Krzeszów, drugi to dojazd rowerami nowym szlakiem rowerowym z Kuryłówki do Krzeszowa. W Krzeszowie turyści będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury, na którą składa się: pomost pływający, wypożyczalnia sprzętu, pawilon sanitarny, wiata z grillem, park linowy, kort tenisowy, miejsca do wypoczynku czy zakwaterowania na polu namiotowym. Dzięki zakupionej scenie możliwe będzie skorzystanie z programów i imprez kulturalnych, które będą organizowane na terenie obiektu.
Kolejną atrakcją, która będzie czekała turystów będzie możliwość zwiedzenia obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie gminy Krzeszów. Trasę z przystani na tzw. „Górę Krzeszowską”, gdzie znajduje się kościół parafialny można pokonać pieszo lub rowerem. Zwiedzający będą mogli obejrzeć drewniany, modrzewiowy kościół z XVIII w. wraz z cennym wyposażeniem, wpisany do rejestru zabytków, który dzięki projektowi zyska odrestaurowaną zabytkową polichromię.
Następną atrakcją będzie możliwość obejrzenia zbiorów zgromadzonych w nowopowstałej Izbie Pamięci, zlokalizowanej nieopodal świątyni, w której zostaną zgromadzone pamiątki i eksponaty świadczące o ponad 600-letniej historii Krzeszowa i jego okolic.
Po zwiedzeniu obiektów w Krzeszowie turysta może zwiedzić odrestaurowaną Kapliczkę wraz z cudownym źródełkiem na Komanowej Górze w Krzeszowie Dolnym.

Obszarem, na który bezpośrednio oddziałuje projekt jest teren gminy Krzeszów i Kuryłówka. Dzięki realizacji projektu skorzysta lokalna społeczność, która zyska nie tylko możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim perspektywę rozwoju. Rozwój branży turystycznej pozwoli rozwinąć lokalną przedsiębiorczość – powstaną nowe firmy, rozwinie się sieć gospodarstw agroturystycznych, powstaną nowe miejsca pracy, wzrosną dochody, polepszy się stopa życiowa mieszkańców gmin. Projekt będzie oddziaływał także na powiaty, do których należą obie gminy. Wpłynie on na polepszenie ich wizerunku, a mieszkańcy zyskają atrakcyjne miejsce wypoczynku  i rekreacji w pobliżu swojego miejsca zamieszkania bez potrzeby wyjazdów w odległe miejsca. Projekt wpłynie pozytywnie także na wizerunek całego regionu, który będzie postrzegany jako obszar zamieszkiwany przez ludzi aktywnych, przedsiębiorczych, zaradnych, umiejących docenić i korzystać z własnych walorów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

 

Zobacz także: